Co to jest terapia manualna

Rehabilitacja oraz fizykoterapia są bardzo popularnymi dziedzinami fizjoterapii, które pomagają pacjentom powrócić do dawnej lub też częściowej sprawności. Jedną z popularniejszych metod rehabilitacji jest terapia manualna. Metoda ta bazuje przede wszystkim na biomechanice i funkcji układu ruchu człowieka. Do technik leczniczych terapii manualnej zalicza się między innymi terapię tkanek miękkich oraz terapię mięśniowo-nerwową. Co można jeszcze powiedzieć o terapii manualnej? Zachęcamy do lektury.

Terapia manualna – na czym polega?

Terapia manualna jest połączeniem leczenia diagnostycznego i terapeutycznego. Jej zadaniem jest wspomaganie leczenia schorzeń narządu ruchu, w szczególności świetnie sprawdza się przy chorobach kręgosłupa i zwyrodnieniach stawów. Wykorzystuje się ją w ortopedii, neurologii i reumatologii. Terapia ta ma na celu przywrócenie określonej ruchomości stawów oraz zminimalizowanie dolegliwości bólowych spowodowanych, np. przez uraz.

Fizjoterapeuta, uciskając odpowiednie punkty na ciele i stosując różne techniki tkanek miękkich, dociera do bolesnych miejsc, przywracając im tym samym równowagę. Ograniczenia stawów, wynikające z bólów, np. pourazowych, pooperacyjnych, mogą doprowadzić do zmiany prawidłowych wzorców postawy oraz wzorców ruchowych. Ważne jest zatem podjęcie jak najszybszego leczenia.

Terapia manualna – wskazania

Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazania do przeprowadzenia terapii manualnej:

  • bóle mięśni, karku, migreny, zawroty głowy,
  • wady postawy,
  • zablokowanie ruchomości stawów,
  • kręgozmyk,
  • dyskopatia,
  • rwa kulszowa,
  • napięciowe bóle tułowia i głowy.

Terapia manualna – korzyści

Najszybsze efekty terapii manualnej są widoczne w przypadku stanów przeciążeniowych, np. tkanek lub też stawów. Jest ona jednak naprawdę nieocenioną formą terapii dla osób, będących po operacji oraz potrzebujących rehabilitacji ortopedycznej.

Do podstawowych korzyści terapii manualnej należy zaliczyć zmniejszenie bólu, poprawę ruchomości stawów, znaczne zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz stanu zapalnego tkanek miękkich.

Aby terapia manualna przynosiła zadowalające efekty, powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy dokładnie wiedzą, w jaki sposób uciskać konkretne miejsca na ciele, będące przyczyną bólu i stanu zapalnego. Co więcej, terapia manualna musi być przeprowadzana regularnie.

Jedną z popularniejszych metod rehabilitacyjnych skierowaną do pacjentów pourazowych oraz będących po operacji, z ograniczoną ruchomością stawów, jest terapia manualna. Jej cele jest przywrócenie dawnej lub częściowej ruchomości oraz zniwelowanie bólu. Terapeuta uciska konkretne miejsca na ciele, powodujące ból, przez co zmniejsza napięcie mięśniowe i uelastycznia stawy.

Scroll to Top
Scroll to Top