Endoprotezoplastyka

Endoprotezoplastyka Tychy

Endoprotezoplastyka, inaczej alloplastyka, to chirurgiczna procedura medyczna polegająca na całkowitej lub częściowej wymianie uszkodzonego stawu na sztuczny, wykorzystując protezę stawową. Protezy te są wykonane z materiałów biokompatybilnych, takich jak metal, ceramika czy tworzywo sztuczne, które są trwałe i odporne na zużycie. Endoprotezoplastyka jest stosowana między innymi w przypadkach zaawansowanej artrozy, reumatoidalnego zapalenia stawów.

Umów wizytę on-line

Endoprotezoplastyka kolana - przebieg

Przed zabiegiem endoprotezoplastyki kolana należy odbyć konsultację u naszego specjalisty w CTM -Tychy. Lekarz zleci wykonanie niezbędnych badań, takich jak
m.in. RTG, MRI czy też badania krwi.
Zabieg polega na usunięciu uszkodzonych części kości i chrząstek i wprowadzeniu protezy kolanowej. Po zamontowaniu protezy chirurg sprawdza stabilność i zakres ruchu stawów. Po operacji pacjent przechodzi proces rekonwalescencji, a następnie umawia się na rehabilitację.

Endoprotezoplastyka biodra - kiedy wykonać?

Na endoprotezoplastykę biodra mogą zdecydować się pacjenci, którzy zmagają się z:

  • zaawansowaną artrozą stawu biodrowego,
  • reumatoidalnym zapaleniem stawów,
  • urazami stawu biodrowego,
  • niedokrwieniem głowy kości udowej (osteonekrozą),
  • innymi schorzeniami stawów, np. dysplazją stawu biodrowego.

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego

Zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego jest przeznaczony dla osób z zaawansowanym zwyrodnieniem stawu kolanowego, wynikającym z chorób, takich jak artroza, reumatoidalne zapalenie stawów czy urazy. Zabieg może być również rozważany w przypadku innych schorzeń stawów, które powodują uporczywy ból, utratę ruchomości i znaczne pogorszenie jakości życia pacjentów.

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego - operacja, powikłania, leczenie

Operacja endoprotezoplastyki stawu biodrowego zazwyczaj trwa od 1 do 2 godzin. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu przewodowym. Uszkodzone części kości i chrząstki są zastępowane przez chirurga sztuczną protezą, składającą się zwykle z trzech części: trzpienia wprowadzonego do kości udowej, główki protezy oraz panewki w kości miednicznej.

Jak w przypadku każdej operacji, endoprotezoplastyka stawu biodrowego wiąże się z ryzykiem powikłań. Wśród nich można wymienić między innymi wystąpienie infekcji pooperacyjnej, zawału serca, objawów choroby zakrzepowo-zatorowej.
Po operacji pacjent zwykle pozostaje w szpitalu przez kilka dni, aby lekarz mógł monitorować stan zdrowia i ewentualne powikłania. Po wypisaniu ze szpitala pacjent musi zapisać się na odpowiednią rehabilitację.

Poznaj opinie naszych pacjentów!

Przeczytaj jak pacjenci oceniają naszą pracę.

Profesjonalne podejście, fachowy zabieg i komentarz do wykonywanych czynności. Zdecydowanie polecam!

Pacjent

opinia ze znanylekarz.pl

Z pełną odpowiedzialnością polecam w 100 %. Profesjonalne podejście, pełne zaangażowanie, olbrzymia wiedza.

Aszynk

opinia ze znanylekarz.pl

Chcesz umówić wizytę?

Przy pierwszej wizycie dokładnie sprawdzimy przyczyny Twoich dolegliwości i rozpoczniemy terapię.

Jeżeli nie wiesz, czy ten rodzaj terapii jest odpowiedni, to podczas naszej rozmowy przeprowadzimy krótki wywiad, który pomoże nam wstępnie zweryfikować jakiej pomocy potrzebujesz.

Umów wizytę on-line

Godziny pracy

Pon. – Pt.  8:00 – 20:00

Telefon

Lokalizacja

Tychy, ul. Budowlanych 151B

Specjaliści

Dr n. med. Maciej Żelawski

Łukasz Chmielewski

Scroll to Top