Terapia powięziowa FM

Terapia powięziowa Tychy

Terapia powięziowa jest jedną z metod fizjoterapii, w której specjalista skupia się na pracy z powięzią, czyli tkanką łączną, obejmującą całe ciało. Powięź ma sporo funkcji, można do nich zaliczyć, między innymi stabilizowanie i ochronę organizmu. Odgrywa również kluczową rolę, jeśli chodzi o zdrowie i ruchomości stawów, mięśni, naczyń krwionośnych oraz narządów.

Na czym polega terapia mięśniowo-powięziowa?

Terapia mięśniowo-powięziowa bazuje na pracy powięzi, która bardzo często przyczynia się do powstawania wielu dolegliwości bólowych. Praca z powięzią ma na celu rozluźnienie, uwolnienia się od napięć, zrostów czy też przemieszczeń, które mogą powodować ból i ograniczać ruchomość stawów. Podczas przeprowadzenia terapii mięśniowo-powięziowej terapeuty wykorzystuje różne techniki, np. rolowanie powięzi czy też technikę punktów spustowych.

Umów wizytę on-line

Rehabilitacja - terapia powięziowa w sporcie

Osoby uprawiające sport szczególnie narażone są na różnego rodzaju urazy oraz obciążenia, wskutek czego w obrębie ich powięzi może dojść do powstania zrostów i uszkodzeń. Niestety, doprowadzają one do bólu i do powstania napięcia. Świetną formą radzenia sobie z urazami czy też zaburzeniami powięziowymi jest rehabilitacja. Terapeuci, wykorzystując pracę na tkankach miękkich, eliminują ból, czynniki sprzyjające powstawaniu punktów spustowych, poprawiają elastyczność mięśni. Wśród popularnych technik można wyróżnić techniki aktywnego rozluźniania, terapię punktów spustowych czy technikę energizacji mięśni.

Terapia powięziowa z wykorzystaniem haczyków

Terapia powięziowa z wykorzystaniem haczyków jest nazywana również terapią Ekmana czy też fibrolizą mięśniowo-powięziową. Głównym celem przeprowadzenia tej terapii jest uwalnianie, czyli fibroliza tzw. cząsteczek włóknistych, które w bezpośredni sposób ograniczają ruchomość tkanki, co związane jest z powstaniem zrostów w obrębie powięzi.

Terapię przeprowadza się przy wykorzystaniu haczyków różnych rozmiarów. Wskazaniem do haczykowania, jest na przykład zapalenie ścięgien czy neuralgia.

Manipulacja powięzi - Fascial Manipulation

Jest to stosunkowo nowa koncepcja pracy na tkance powięziowej. W Polsce jest uczona od 2007 roku.

Manipulacja powięzi – Fascial Manipulation jest metodą terapii manualnej o bardzo dużej skuteczności w zwalczaniu dolegliwości bólowych (a także innych objawów) układu ruchu. Twórcą metody jest włoski fizjoterapeuta Luigi Stecco, który w oparciu o anatomię i fizjologię oraz na podstawie tysięcy przeprowadzonych zabiegów opracował ten innowacyjny system terapeutyczny. Metoda polega na manipulacji określonych punktów (centrów koordynacji i centrów fuzji) na ciele pacjenta, które pokrywają się z punktami: akupunkturowym, spustowymi, Cyriaxa oraz Meigne’a. W akupunkturze poszczególne punkty znajdują się na przebiegu meridianów (kanałów energetycznych), natomiast w Manipulacji Powięzi centra koordynacji znajdują się na przebiegu sekwencji, przekątnych oraz spiral mięśniowo-powięziowych. Formacje te są drogami rozchodzenia się kompensacji w ciele jak również drogami rozchodzenia się bólu. Metoda uwzględnia więc całościowe podejście do ciała, traktując poszczególne jego segmenty, jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź. Wyboru punktów przeznaczonych do manipulacji dokonuje się według określonych reguł na podstawie weryfikacji ruchowej i palpacyjnej. Niezwykle istotnym elementem gwarantującym skuteczną terapię jest szczegółowy wywiad.

W wyniku powtarzających się przeciążeń statycznych i dynamicznych, urazów, stanów zapalnych itd. dochodzi do tzw. densyfikacji powięzi czyli tzw „sklejenia” tkanki miękkiej w danym miejscu anatomicznym. Terapeuta znając anatomię oraz poszczególne punkty powięziowe jest w stanie szybko i skutecznie zlikwidować „sklejenie”. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej manipulacji bądź mobilizacji danej strefy powięziowej, następuje przywrócenie ruchomości i w konsekwencji zmniejszenie bólu.

Metod ta jest niezwykle skuteczna w walce z takimi schorzeniami jak:

  • rwa kulszowa
  • rwa ramienna
  • bóle stawów
  • bóle kręgosłupa
  • urazy
  • zwichnięcia stawów
  • wiele innych dysfunkcji pochodzących z narządu ruchu

 

Poznaj opinie naszych pacjentów!

Przeczytaj jak pacjenci oceniają naszą pracę.

Profesjonalne podejście, fachowy zabieg i komentarz do wykonywanych czynności. Zdecydowanie polecam!

Pacjent

opinia ze znanylekarz.pl

Jestem po rekonstrukcji ACL, Pan Witek wykazał się pełnym profesjonalizmem , posiada bardzo dobry kontakt z pacjentem.Polecam.

Rafał

opinia ze znanylekarz.pl

Zgłosiłam się z bólem karku i głowy oraz brakiem wykonania jakiegokolwiek skrętu bez uczucia porażenia prądem. Już po pierwszej wizycie nastąpiła duża ulga. Polecam

Aneta S.

opinia ze znanylekarz.pl

Z pełną odpowiedzialnością polecam w 100 %. Profesjonalne podejście, pełne zaangażowanie, olbrzymia wiedza.

Aszynk

opinia ze znanylekarz.pl

Chcesz umówić wizytę?

Przy pierwszej wizycie dokładnie sprawdzimy przyczyny Twoich dolegliwości i rozpoczniemy terapię.

Jeżeli nie wiesz, czy ten rodzaj terapii jest odpowiedni, to podczas naszej rozmowy przeprowadzimy krótki wywiad, który pomoże nam wstępnie zweryfikować jakiej pomocy potrzebujesz.

Umów wizytę on-line

Godziny pracy

Pon. – Pt.  8:00 – 20:00

Telefon

Lokalizacja

Tychy, ul. Budowlanych 151B

Terapeuci powięziowi

Dr Mirosław Kokosz MT, OMT

Mgr Witold Sodel MT, OMT

Dr hab. Michał Kuszewski

Mgr Agata Pietrzykowska

Dr Mateusz Pawlukiewicz

Scroll to Top