Haczykowanie jest koncepcją pracy na układzie ruchu z wykorzystaniem narzędzia – haczyka umożliwiającego precyzyjne oddziaływanie na tkankę. Wskazaniem do terapii jest:

wzmożone napięcie mięśniowe wyczuwalne w bruzdach międzymięśniowych, zespół przeciążeniowe, ograniczenia ruchomości tkankowej. Aby skutecznie przeprowadzić technikę, należy wykonać szczegółowy bilans palpacyjny, w celu wykrycia ograniczenia  ślizgu między diagnozowanymi płaszczyznami tkankowymi. Następnie terapeuta wykonując „haczykowanie” uwalnia ślizg  między daną strukturą tkanki miękkiej.

Haczykowanie ma zastosowanie między innymi w:

 • fizjoterapii,
 • terapii manualnej,
 • metodzie łańcuchów mięśniowych
 • osteopatii.
 • w sporcie, bowiem w znacznej mierze skraca czas powrotu do dobrej formy. Ponadto ułatwia drenaż tkankowy, zmniejsza zastój płynów, wpływa na zabliźnienia i zmniejszenie procesu zapalnego.

Haczykowanie jest znakomitym narzędziem terapeutycznym w terapii manualnej.

Pozwala na przywrócenie ślizgu i mobilności przegród międzymięśniowych, tkanek więzadłowych i ścięgnowych w przypadkach, gdy precyzyjny dostęp przy pomocy palców jest utrudniony. Wykonuje się je za pomocą haczyków o różnych rozmiarach, które pozwalają na dostosowanie się do morfologii okolicy, która ma zostać poddana terapii.

Wskazania do haczykowania:

 • zapalenie ścięgien
 • zapalenia okołostawowe
 • neuralgia, ból kręgosłupa, rwa kulszowa
 • deficyt ruchomości po zabiegach chirurgicznych, zwłókniena, blizny
 • zwichnięcia z uszkodzeniem więzadła (utrata elastyczności, deformacja więzadła)
 • zaburzenia w obrębie układu mięśniowego i kostnego ( mięśnie przeciążone przez wykonywanie    rutynowej aktywności zawodowej,  przeciążone asymetrią postawy)
 • tendinopatie, entezopatie – zwapnienia, zrosty , sklejenia  ścięgien lub brzuśćców mięśniowych
 • szczególnym wskazaniem do stosowania tej metody jest ból pochodzenia urazowego, znakomicie sprawdza się ona przy wszelkiego rodzaju kontuzjach sportowych, na przykład przy: zapaleniu ścięgien, zapaleniu okołostawowym, neuralgii, bólu lędźwiowym, rwie kulszowej, deficytach ruchomości występujących po zabiegach chirurgicznych.

Poznaj opinie naszych pacjentów!

Przeczytaj jak pacjenci oceniają naszą pracę.

Profesjonalne podejście, fachowy zabieg i komentarz do wykonywanych czynności. Zdecydowanie polecam!

Pacjent

opinia ze znanylekarz.pl

Jestem po rekonstrukcji ACL, Pan Witek wykazał się pełnym profesjonalizmem , posiada bardzo dobry kontakt z pacjentem.Polecam.

Rafał

opinia ze znanylekarz.pl

Zgłosiłam się z bólem karku i głowy oraz brakiem wykonania jakiegokolwiek skrętu bez uczucia porażenia prądem. Już po pierwszej wizycie nastąpiła duża ulga. Polecam

Aneta S.

opinia ze znanylekarz.pl

Z pełną odpowiedzialnością polecam w 100 %. Profesjonalne podejście, pełne zaangażowanie, olbrzymia wiedza.

Aszynk

opinia ze znanylekarz.pl

Chcesz umówić wizytę?

Przy pierwszej wizycie dokładnie sprawdzimy przyczyny Twoich dolegliwości i rozpoczniemy terapię.

Jeżeli nie wiesz, czy ten rodzaj terapii jest odpowiedni, to podczas naszej rozmowy przeprowadzimy krótki wywiad, który pomoże nam wstępnie zweryfikować jakiej pomocy potrzebujesz.

Godziny pracy

Pon. – Pt.  8:00 – 20:00

Telefon

Lokalizacja

Tychy, ul. Budowlanych 151B

Scroll to Top
Przewiń do góry