Terapia powięziowa z wykorzystaniem haczyków

Terapia powięziowa z wykorzystaniem haczyków Tychy

Haczykowanie jest koncepcją pracy na układzie ruchu z wykorzystaniem narzędzia – haczyka umożliwiającego precyzyjne oddziaływanie na tkankę. Wskazaniem do terapii jest:

wzmożone napięcie mięśniowe wyczuwalne w bruzdach międzymięśniowych, zespół przeciążeniowe, ograniczenia ruchomości tkankowej. Aby skutecznie przeprowadzić technikę, należy wykonać szczegółowy bilans palpacyjny, w celu wykrycia ograniczenia  ślizgu między diagnozowanymi płaszczyznami tkankowymi. Następnie terapeuta wykonując „haczykowanie” uwalnia ślizg  między daną strukturą tkanki miękkiej.

Haczykowanie ma zastosowanie między innymi w:

 • fizjoterapii,
 • terapii manualnej,
 • metodzie łańcuchów mięśniowych
 • osteopatii.
 • w sporcie, bowiem w znacznej mierze skraca czas powrotu do dobrej formy. Ponadto ułatwia drenaż tkankowy, zmniejsza zastój płynów, wpływa na zabliźnienia i zmniejszenie procesu zapalnego.

Umów wizytę on-line

Terapia Ekmana - haczykowanie

Terapia powięziowa z wykorzystaniem haczyków jest nazywana również terapią Ekmana czy też fibrolizą mięśniowo-powięziową. Głównym celem przeprowadzenia tej terapii jest uwalnianie, czyli fibroliza tzw. cząsteczek włóknistych, które w bezpośredni sposób ograniczają ruchomość tkanki, co związane jest z powstaniem zrostów w obrębie powięzi.

Terapię przeprowadza się przy wykorzystaniu haczyków różnych rozmiarów. Wskazaniem do haczykowania, jest na przykład zapalenie ścięgien czy neuralgia.

Haczykowanie - terapia powięzi

Haczykowanie jest znakomitym narzędziem terapeutycznym w terapii manualnej.

Pozwala na przywrócenie ślizgu i mobilności przegród międzymięśniowych, tkanek więzadłowych i ścięgnowych w przypadkach, gdy precyzyjny dostęp przy pomocy palców jest utrudniony. Wykonuje się je za pomocą haczyków o różnych rozmiarach, które pozwalają na dostosowanie się do morfologii okolicy, która ma zostać poddana terapii.

Wskazania do haczykowania:

 • zapalenie ścięgien
 • zapalenia okołostawowe
 • neuralgia, ból kręgosłupa, rwa kulszowa
 • deficyt ruchomości po zabiegach chirurgicznych, zwłókniena, blizny
 • zwichnięcia z uszkodzeniem więzadła (utrata elastyczności, deformacja więzadła)
 • zaburzenia w obrębie układu mięśniowego i kostnego ( mięśnie przeciążone przez wykonywanie    rutynowej aktywności zawodowej,  przeciążone asymetrią postawy)
 • tendinopatie, entezopatie – zwapnienia, zrosty , sklejenia  ścięgien lub brzuśćców mięśniowych
 • szczególnym wskazaniem do stosowania tej metody jest ból pochodzenia urazowego, znakomicie sprawdza się ona przy wszelkiego rodzaju kontuzjach sportowych, na przykład przy: zapaleniu ścięgien, zapaleniu okołostawowym, neuralgii, bólu lędźwiowym, rwie kulszowej, deficytach ruchomości występujących po zabiegach chirurgicznych.

Poznaj opinie naszych pacjentów!

Przeczytaj jak pacjenci oceniają naszą pracę.

Profesjonalne podejście, fachowy zabieg i komentarz do wykonywanych czynności. Zdecydowanie polecam!

Pacjent

opinia ze znanylekarz.pl

Jestem po rekonstrukcji ACL, Pan Witek wykazał się pełnym profesjonalizmem , posiada bardzo dobry kontakt z pacjentem.Polecam.

Rafał

opinia ze znanylekarz.pl

Zgłosiłam się z bólem karku i głowy oraz brakiem wykonania jakiegokolwiek skrętu bez uczucia porażenia prądem. Już po pierwszej wizycie nastąpiła duża ulga. Polecam

Aneta S.

opinia ze znanylekarz.pl

Z pełną odpowiedzialnością polecam w 100 %. Profesjonalne podejście, pełne zaangażowanie, olbrzymia wiedza.

Aszynk

opinia ze znanylekarz.pl

Chcesz umówić wizytę?

Przy pierwszej wizycie dokładnie sprawdzimy przyczyny Twoich dolegliwości i rozpoczniemy terapię.

Jeżeli nie wiesz, czy ten rodzaj terapii jest odpowiedni, to podczas naszej rozmowy przeprowadzimy krótki wywiad, który pomoże nam wstępnie zweryfikować jakiej pomocy potrzebujesz.

Umów wizytę on-line

Godziny pracy

Pon. – Pt.  8:00 – 20:00

Telefon

Lokalizacja

Tychy, ul. Budowlanych 151B

Terapeuci manualni

Dr Mirosław Kokosz MT, OMT

Mgr Witold Sodel MT, OMT

Dr hab. Michał Kuszewski

Mgr Agata Pietrzykowska

Dr Mateusz Pawlukiewicz

Scroll to Top