Jedną z nowatorskich metod fizjoterapii, wykorzystywaną coraz częściej do leczenia niektórych bólów mięśniowych, jest suche igłowanie. Każdy, kto chce zdecydować się na zabieg, powinien zgłosić się do poleconego gabinetu, aby mieć pewność, że zostanie on przeprowadzony w profesjonalny sposób. Na czym polega suche igłowanie? Kiedy je stosować? Zachęcamy do lektury.
Suche igłowanie – co to jest?
Suche igłowanie, inaczej dry needling, DN, jest metodą, która polega na nakłuciu punktu spustowego w mięśniu (tzw. trigger points – TrP) lub też całego, napiętego pasma mięśniowo-powięziowego przy wykorzystaniu jednorazowych igieł do akupunktury. Suche igłowanie przeprowadzamy w CTM-Tychy w celu leczenia bólu mięśniowo-powięziowego oraz dysfunkcji, które pojawiają się w obrębie narządu ruchu.
Podczas suchego igłowania specjalista oddziałuje na płytkę nerwowo-mięśniową w mięśniu i stymuluje komórki mięśniowe organizmu do regeneracji i przebudowy. Dzięki temu zmniejsza się napięcie oraz ustępuje ból.
Wiele osób myli suche igłowanie z akupunkturą. Akupunktura jest zabiegiem, który ma na celu poprawę wyłącznie przepływu energii w kanałach energetycznych, igły wprowadza się zwykle w jedno i to samo miejsce. W przypadku suchego igłowania igły wprowadzane są za każdym razem w inne miejsce, w zależności od lokalizacji punktu spustowego. Dodatkowo, fizjoterapeuta manewruje igłą.
Na czym polega suche igłowanie?
Przed nakłuciem mięśnia fizjoterapeuta poszukuje punktu spustowego czy też napiętego pasma mięśniowego. Podstawową formą diagnostyki jest zwiększona wrażliwość na nacisk w obrębie napiętego pasma lub też występowanie częściowego lub całkowitego bólu.
Aby wykryć punkt spustowy, fizjoterapeuta przeprowadza tak zwane badanie palpacyjne. Odpowiednio zlokalizowany punkt spustowy drga podczas nakłuwania.
Suche igłowanie – kiedy stosować?
Zabieg suchego igłowania warto stosować w kilku przypadkach. Przede wszystkim podczas wystąpienia:
- bólu mięśniowego – łagodzi ból mięśniowy i sztywność, zwłaszcza u osób, które zmagają się na przewlekłym bólem kręgosłupa, szyi lub ramion,
- bólu głowy,
- stresu i napięcia – suche igłowanie pomaga w redukcji napięcia mięśniowego i przyczynia się dzięki temu do poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Bardzo często łagodzi również stres,
- bezsenności,
- ograniczonego zakresu ruchu stawów.
Suche igłowanie jest nowoczesną metodą fizjoterapeutyczną. Zabieg ten polega na nakłuciu punktu spustowego w mięśniu lub też całego napiętego pasma mięśniowo-powięziowego. Do przeprowadzenia suchego igłowania wykorzystywane są igły akupunkturowe. Na konsultacje, kierujące do zabiegu może zgłosić się każdy, kto zmaga się z przewlekłymi bólami głowy, karku, pleców czy też mięśni kończyn.