Kiedy wykonać USG bioderek?

USG-bioderek-w-ctm-tychy

USG bioderek jest kluczowym narzędziem diagnostycznym wykorzystywanym w pediatrii, szczególnie u niemowląt. Jest to nieinwazyjna i bezbolesna procedura przeprowadzana przez specjalistę, która pozwala na ocenę stanu stawów biodrowych dziecka oraz tkanek miękkich ulokowanych w sąsiedztwie stawów. Dowiedz się, dlaczego wykonuje się usg bioderek u niemowląt i kiedy zgłosić się z dzieckiem na badanie. 

Dlaczego wykonuje się USG bioder u niemowląt?

Z pomocą urządzenia wysyłającego ultradźwięki, lekarz bada i ocenia rozwój stawów biodrowych u niemowlęcia. Badanie jest profilaktyczne, ma na celu wczesne wykrycie ewentualnych wad wrodzonych w tym obszarze ciała, np. dysplazji stawu biodrowego (w skrócie – DSB).

W dysplazji bioder główka kości udowej nie pasuje prawidłowo do panewki stawu biodrowego. Im wcześniej ten stan zostanie zdiagnozowany, tym skuteczniejsze będzie leczenie dziecka.

Badanie wykrywa nie tylko oznaki wskazujące na pojawienie się DSB. USG bioderek należy wykonać także w sytuacjach, gdy ryzyko wystąpienia problemów ze stawami biodrowymi jest podwyższone:

  • niemowlęta urodzone z położenia pośladkowego,
  • w trakcie badań lekarz stwierdzi nieprawidłowości, np. podczas zginania czy prostowania nóżek niemowlęcia,
  • w przypadku widocznej asymetrii nóg dziecka,
  • gdy w rodzinie (np. u rodziców lub rodzeństwa) występowała już dysplazja stawów biodrowych i może być uwarunkowana genetycznie,
  • w sytuacji poruszania przez dziecko nóżkami pojawia się opór lub przeciwnie, gdy kończyny dolne są wiotkie.

USG bioderek u niemowląt – kiedy wykonać pierwsze badanie?

Zaleca się, by udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u specjalisty-ortopedy do 12. tygodnia życia

Optymalnym terminem jest wykonanie badania USG w 4 – 6. tygodniu życia dziecka. Dzięki temu obraz widoczny w USG będzie bardziej wiarygodny, a wynik łatwiejszy do oceny przez lekarza. 

Jako odpowiedzialni rodzice nie odwlekajmy badania na ostatni moment. Wady i problemy z bioderkami wykryte odpowiednio wcześnie to szansa na skuteczne i efektywne leczenie.

Czy USG bioderek należy powtarzać?

Jeżeli lekarz wykryje podczas badania oznaki wskazujące na nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych, wtedy zaleci badanie kontrolne Twojego dziecka.

W przypadku zdiagnozowania wad wrodzonych, ortopeda dziecięcy zaleci odpowiednie leczenie niemowlęcia i ćwiczenia wspomagające prawidłowy rozwój bioderek.

Terminarz badań USG stawów biodrowych u dzieci

Pierwsze badanie USG bioderek najlepiej wykonać między 3. a 12. tygodniem życia niemowlęcia (optymalnie w 4 – 6. tygodniu). Kolejne, gdy maluch skończy ok. 3 miesiące oraz w momencie, gdy dziecko zaczyna stawać na nóżkach i rozpoczyna naukę chodzenia (powyżej 6 – 8. miesiąca życia).

Jak przygotować się do USG bioderek u niemowlęcia i jak wygląda badanie?

USG stawów biodrowych nie wymaga specjalnego przygotowania. Niemowlę powinno być odprężone i zrelaksowane. Warto wziąć ulubioną zabawkę lub smoczek, by uspokoić dziecko w trakcie badania.

Ortopeda dziecięcy wykonuje USG, smarując specjalnym żelem obszar bioderek dziecka. Następnie używa specjalnej sondy emitującej fale dźwiękowe, co pozwala ujrzeć obraz stawów biodrowych. Całe badanie trwa zwykle około 15 minut.

USG bioderek u niemowląt jest istotnym narzędziem w wykrywaniu i leczeniu potencjalnych problemów ze stawami biodrowymi. Rodzice powinni dążyć do ścisłej współpracy z lekarzem, żeby zapewnić swojemu dziecku najlepszą opiekę oraz – w razie wykrycia nieprawidłowości – optymalny sposób leczenia. W razie jakichkolwiek obaw czy pytań, warto porozmawiać z pediatrą, ortopedą dziecięcym lub innym specjalistą w centrum medycznym.

Scroll to Top