Trening funkcjonalny – co to takiego?

Trening funkcjonalny - co to takiego?

W dobie popularyzacji fitnessu, w którym dominuje przekonanie o byciu fit, łatwo jest zapomnieć o podstawowym celu treningu – poprawie codziennej funkcjonalności i sprawności ruchowej. Nasze ciała są przystosowane do wykonywania różnorodnych ruchów, od skoku, biegu, po podnoszenie ciężarów. Trening funkcjonalny, którego temat będziemy dziś omawiać, skupia się właśnie na tych naturalnych, codziennych ruchach, pomagając zwiększyć ogólną sprawność i zdrowie. Co warto wiedzieć jeszcze o treningu funkcjonalnym? Zachęcamy do lektury.

Trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny koncentruje się na poprawie ogólnej sprawności i wydolności organizmu w codziennych czynnościach. Ćwiczenia funkcjonalne często są złożonymi ruchami, angażującymi wiele grup mięśniowych jednocześnie, w przeciwieństwie do izolowanych ćwiczeń w treningu siłowym, które zwykle skupiają się na jednej grupie mięśniowej naraz. Ćwiczenia są rozplanowane zatem tak, aby naśladować naturalne ruchy, które wykonujemy na co dzień. Przykładowo, podnoszenie ciężarów z ziemi jest symulacją podnoszenia ciężkich przedmiotów w domu.

Podczas wykonywania określonych ćwiczeń korzysta się z konkretnego sprzętu, np.: z kettlebells, TRX, piłek lekarskich, skrzyń do skoków, itp.

Trening funkcjonalny – korzyści

Trening funkcjonalny przynosi wiele korzyści naszemu ciału. Ma on charakter leczniczy. Do podstawowych zalet można zaliczyć:

  • poprawa sprawności ogólnej,
  • wzmocnienie mięśni stabilizujących,
  • poprawa koordynacji i równowagi,
  • zwiększenie mobilności i elastyczności mięśni,
  • zapobieganie kontuzjom,
  • poprawa jakości życia,
  • zwiększenie wydolności fizycznej,
  • wsparcie w utracie nadprogramowych kilogramów.

Trening funkcjonalny – dla kogo?

Trening funkcjonalny ma uniwersalne zastosowanie i może przynieść korzyści prawie każdej osobie, niezależnie od wieku, kondycji fizycznej czy celów treningowych. Z pewnością idealny okaże się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami. Pomaga on w nauce podstawowych ruchów i poznaniu możliwości swojego ciała, a także zwiększa ogólną sprawność.

Na trening funkcjonalny mogą zdecydować się również osoby starsze. Zakres ćwiczeń i ich intensywność dostosowywana jest każdorazowo do możliwości seniora. W miarę starzenia się organizmu, utrzymanie sprawności i odpowiedniej siły mięśniowej staje się coraz ważniejsze. Trening funkcjonalny, poprzez symulację codziennych ruchów i pracy nad równowagą, może pomóc osobom starszym utrzymać niezależność i jakość życia.

Trening funkcjonalny przeznaczony jest również dla osób, które wracają do dawnej sprawności po kontuzji, urazie lub też prowadzą siedzący tryb życia i chcą ułatwić sobie wykonywanie codziennych czynności.

Podsumowanie

Trening funkcjonalny przynosi szereg korzyści zarówno dla zdrowia, jak i wydolności organizmu. Niezależnie od wieku, kondycji fizycznej, czy celów treningowych, trening funkcjonalny może pomóc poprawić ogólną sprawność, wzmocnić mięśnie stabilizujące, poprawić koordynację i równowagę, zwiększyć mobilność i elastyczność, zapobiec kontuzjom i poprawić jakość życia. Może także przyczynić się do utraty wagi i zwiększenia wydolności fizycznej. Dzięki swojej uniwersalności na trening funkcjonalny mogą zdecydować się osoby nowe w świecie fitness, seniorzy, sportowcy, osoby wracające do dawnej sprawności po kontuzji czy też prowadzące siedzący tryb życia.

Scroll to Top